IFSA (International Starch Federation) Kuruldu

Türkiye’nin de kurucu üyesi olduğu Uluslararası Nişasta Dernekleri Federasyonu ile nişasta sanayinde uluslararası diyalog ve işbirliği başladı.

ABD, Türkiye, Avrupa, Meksika, Rusya ve Çin’deki nişasta sektörünü temsil eden ulusal nişasta derneklerinin bir araya gelerek kurdukları Uluslararası Nişasta Dernekleri Federasyonu (IFSA) çalışmalarına başladı. Türkiye’yi Nişasta Sanayicileri Derneği’nin (NİSAD) temsil ettiği Uluslararası Nişasta Dernekleri Federasyonu, nişasta birlikleri dernekleri ve birlikleri arasındaki uluslararası diyalog ve işbirliğini sağlayacak.

Dünya nişasta endüstrisinde güçlü diyalog ve koordinasyonu teşvik etmek, ortak politikalar geliştirmek amacıyla kurulan Uluslararası Nişasta Dernekleri Federasyonu (IFSA), öncelikli olarak sağlık ve beslenme, işyeri güvenliği, sürdürülebilirlik, ürün güvenliği ve çevresel ilişkiler, nişasta bazlı ürünlerin faydalarıyla ilgili iletişim çalışmalarına odaklanacak. IFSA ayrıca, Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) ve CODEX gibi uluslararası paydaşlara yönelik iletişimde tek ses olarak hareket etmeyi hedefliyor.

IFSA’nın kuruluşuna ilişkin açıklamalarda bulunan NİSAD Genel Sekreteri İsmail Kemaloğlu, “NİSAD olarak kurucu üyelerinden biri olduğumuz IFSA ile sektörümüzdeki gelişmeleri takip edebilmek, dünyada sağlık, çevre ve beslenme gibi konularda insan merkezli olup bitenleri görmek, uluslararası fırsatları daha yakından takip edebilme ve ülkemiz menfaatine olabilecek sektörel adımları atabilmeyi amaçlıyoruz” dedi.

Nişasta sanayinin Türkiye ve dünyada dinamik bir sektör olduğuna vurgu yapan Kemaloğlu, “Bu oluşumlar vasıtası ile dünyadaki yeniliklerin, teknolojik ve inovasyona dayalı iş geliştirmelerinin, sektörel işbirliklerinin, insan sağlığı, beslenme ve çevre gibi çok önem verdiğimiz alanların uluslararası boyutta sektör adına değerlendirilmesini ümit ediyoruz. Ülkemizdeki bütün nişasta sanayicilerini bir çatıda toplayan NİSAD da bu vesile ile ulusal ve uluslararası birlikteliklerini güçlendirerek sektöre ve ülkemize en iyi hizmeti vermeye çalışacaktır“ diye konuştu.

Daha fazla bilgi için www.internationalstarch.org adresini ziyaret edebilirsiniz.

Scroll to Top