NİSAD Bilimsel Açıklamaları ile Medyada Farkındalık Yaratıyor

NİSAD, (Nişasta Sanayicileri Derneği) olarak nişasta sektörü ve nişasta bazlı şeker ile ilgili medyada yer alan yanlış algılara sebep olabilecek haberlere bilimsel yanıtlar vererek, halkın bu konuda doğru bilgilendirilmesini sağlıyor ve medyada farkındalık yaratıyoruz.

Kuruluşumuz, nişasta sektörünü geliştirmek ve ülkemiz için daha faydalı hizmetler yapabilmek amacıyla yürüttüğü faaliyetlerine hız kesmeden devam ediyor. Bu faaliyetler kapsamında gerek şeker gerekse sektörümüz özelinde kamuoyundaki yanlış bilgillendirmelerin önüne geçmek içinde mücadele etmekteyiz. 2019’dan bu yana titizlikle yürütülen çalışma ile her gün ulusal, yerel ve dijital medyada yer alan onlarca haberi analiz ederek, nişasta sektörü ve nişasta bazlı şeker hakkında gerçeği yansıtmayan haberlere düzeltemeler göndererek, kamuoyunun doğru bilgilendirilmesini hedefliyoruz. Sektör hakkında çıkan haberleri tarıyor, sektörümüz konusunda yanlış bilgi içeren haberlerin yer aldığı dergi, gazete, televizyon, haber sitesi gibi yayın organlarının yönetici, muhabir, editör ve yazarları ile iletişim kurarak medyanın doğru bilgiye ulaşmasını sağlıyoruz. NİSAD olarak her zaman toplumsal fayda ilkesi ile hareket ederken, sağlık konusunda yanlış bilgilerin dolaşımda olmasını engelleyerek, medya tarafında farkındalık yaratıyoruz.

Özenle ve uzun süren araştırmalar sonucu hazırladığımız bilimsel referanslı yanıtları, haber içeriği özelinde ilgili kişiler ile güncel olarak paylaşıyoruz.Bu kapsamda bugüne kadar 400’den fazla kişi, kurum ve/veya kuruluşa bilgilendirme yapılmıştır. Bu özverili çalışma ile medyada varolan bilgi kirliliğinin önüne geçmeyi önemli ölçüde başardık ve 50’den fazla haberin yayından kaldırılmasını sağladık. Nişasta bazlı şeker, yüksek fruktozlu mısır şurubu ve glikoz şurubu hakkındaki gerçeği yansıtmayan haberlerin yayından kaldırılmasının yanı sıra bu tarz haberlerin gelecekte yayınlanmaması için doğru bilgiye ulaşmayı da kolaylaştırıyoruz. Attığımız her adımda toplumsal faydayı gözeterek, nişasta sanayinin; yiyeceklerin daha sağlıklı, daha uzun ömürlü olmasını sağlamak için sürekli yeni çözümler arama gayretinde olduğunun altını çiziyoruz.

Nişasta sanayinin geliştirilmesi, sektörün ortak haklarının korunması, bu alandaki önemli verilerin kamuoyu ile paylaşılması ve uluslararası platformlarda Türkiye nişasta sanayinin en etkin biçimde temsili amacıyla hareket ediyor bununla birlikte doğru bilgiye ulaşmanın önemini de her daim vurgulayarak çalışmalarımıza özenle devam edeceğimizi belirtiyoruz.

Scroll to Top